Skip to content

506-508 E State St

Trenton, NJ 08609

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jun 3, 2004

Property Information

Block1301
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class---
Description3SB 7532SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage8,024
Acreage108.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
14%
Improvement Value:$875,100
86%
Total Assessment$1,020,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,176+4.2%
2024$56,789+0.3%
2023$56,646+0.3%
2022$56,463+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$800,000
DeedBook 4771, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1920