Skip to content

640 Greenwood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2019

Property Information

Block13101
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage2,818
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,200
10%
Improvement Value:$46,700
90%
Total Assessment$51,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,011+4.2%
2024$2,889+0.3%
2023$2,882+0.3%
2022$2,873+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4996, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1900