Skip to content

488 Greenwood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2018

Property Information

Block13202
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,224
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,700
9%
Improvement Value:$46,400
91%
Total Assessment$51,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,964+4.2%
2024$2,845+0.3%
2023$2,838+0.3%
2022$2,828+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5680, Page 178

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5281, Page 283

Property Sale

Sale
$23,421
DeedBook 2267, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1908