Skip to content

26 Tyler St

Trenton, NJ 08609

Built 1881

Last Sale Date
May 15, 2007

Property Information

Block13502
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,186
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,100
56%
Improvement Value:$12,600
44%
Total Assessment$28,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$2,761-1.8%
2013$2,812+2.9%
2012$2,734+16.8%
2011$2,340+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5652, Page 112

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4854, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1881