Skip to content

234 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1881

Last Sale Price
$24,000
Last Sale Date
Sep 14, 1987

Property Information

Block13601
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class27
Description3SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,702
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,300
22%
Improvement Value:$43,300
78%
Total Assessment$55,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,975+4.6%
2024$2,845+0.3%
2023$2,837+0.4%
2022$2,827+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 2413, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1881