Skip to content

136 Pearl St

Trenton, NJ 08609

Built 1900

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block13701
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,920
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
24%
Improvement Value:$51,000
76%
Total Assessment$67,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,904+12.9%
2024$3,457+0.3%
2023$3,448+0.3%
2022$3,437+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,920DeedBook 6494, Page 1064Recorded8/1/2022

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 3324, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1900