Skip to content

230 Tyler St

Trenton, NJ 08609

Built 1925

Last Sale Price
$19,825
Last Sale Date
Sep 4, 2015

Property Information

Block13801
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,428
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,500
26%
Improvement Value:$47,500
74%
Total Assessment$64,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,713+4.2%
2024$3,563+0.3%
2023$3,554+0.3%
2022$3,542+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$19,825

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 6231, Page 1410Recorded10/21/2015

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4846, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1925