Skip to content

438 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 21, 2003

Property Information

Block14002
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S 2041 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,166
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
33%
Improvement Value:$86,600
67%
Total Assessment$128,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,472+4.2%
2024$7,170+0.3%
2023$7,152+0.3%
2022$7,129+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4686, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1950