Skip to content

185 Monmouth St

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$48,750
Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block1403
Lot61
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,300
12%
Improvement Value:$24,400
88%
Total Assessment$27,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,607+4.2%
2024$1,542+12.4%
2019$1,373-24.5%
2018$1,818+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$48,750
Sq Ft1,224DeedBook 6501, Page 686Recorded9/26/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920