Skip to content

511 Tyler St

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Feb 26, 2010

Property Information

Block14204
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,246
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,800
10%
Improvement Value:$92,300
90%
Total Assessment$102,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,923+4.2%
2024$5,684+0.3%
2023$5,670+0.3%
2022$5,651+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$33,000
DeedBook 6043, Page 333

Property Sale

SaleMulti
$71,500
DeedBook 4913, Page 61

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 4024, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1920