Skip to content

403 Chambers St

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2024

Property Information

Block14209
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,841
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,000
13%
Improvement Value:$47,800
87%
Total Assessment$54,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,179+4.2%
2024$3,051+0.3%
2023$3,043+0.3%
2022$3,033+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6563, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1920