Skip to content

32 Washington St

Trenton, NJ 08611

Built 1916

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Dec 6, 2002

Property Information

Block14302
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,200
22%
Improvement Value:$35,200
78%
Total Assessment$45,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,634+4.2%
2024$2,527+0.3%
2023$2,521+0.3%
2022$2,513+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 4425, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1916