Skip to content

739 Chambers St

Trenton, NJ 08611

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2013

Property Information

Block14401
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,600
24%
Improvement Value:$36,200
76%
Total Assessment$47,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,773+4.2%
2024$2,661+0.3%
2023$2,654+0.3%
2022$2,646+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$13,300
DeedBook 3156, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1910