Skip to content

151 Franklin St

Trenton, NJ 08611

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2005

Property Information

Block14402
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,048
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,600
26%
Improvement Value:$30,600
74%
Total Assessment$41,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,390+4.2%
2024$2,294+0.3%
2023$2,288+0.3%
2022$2,280+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3976, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1905