Skip to content

202 Franklin St

Trenton, NJ 08611

Built 1886

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Apr 13, 2018

Property Information

Block14501
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,100
23%
Improvement Value:$33,800
77%
Total Assessment$43,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,547+4.2%
2024$2,444+0.3%
2023$2,438+0.3%
2022$2,430+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 6324, Page 878

Property Sale

Sale
$52,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 6324, Page 878Recorded4/26/2018

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 6093, Page 398

Property Sale

Sale
$38,900
DeedBook 2279, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1886