Skip to content

316 Franklin St

Trenton, NJ 08611

Built 1897

Last Sale Price
$21,000
Last Sale Date
Apr 20, 1999

Property Information

Block14601
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,110
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,200
22%
Improvement Value:$32,600
78%
Total Assessment$41,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,425+4.2%
2024$2,327+0.3%
2023$2,321+0.3%
2022$2,314+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 3585, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1897