Skip to content

417 Franklin St

Trenton, NJ 08611

Built 1926

Last Sale Price
$142,500
Last Sale Date
Jan 10, 2023

Property Information

Block14604
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,100
22%
Improvement Value:$32,600
78%
Total Assessment$41,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,419+4.2%
2024$2,321+0.3%
2023$2,316+0.3%
2022$2,308+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$142,500
Sq Ft1,232DeedBook 6512, Page 169Recorded1/13/2023

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5547, Page 70

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 3244, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1926