Skip to content

429-431 Franklin St

Trenton, NJ 08611

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2023

Property Information

Block14604
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,363
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,000
10%
Improvement Value:$103,300
90%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,631+4.2%
2024$6,363+4.4%
2023$6,097+0.3%
2022$6,077+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1902