Skip to content

130 Division St

Trenton, NJ 08611

Built 1862

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jul 9, 1996

Property Information

Block14901
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,870
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,600
19%
Improvement Value:$45,200
81%
Total Assessment$55,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,237+4.2%
2024$3,106+0.3%
2023$3,099+0.3%
2022$3,089+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3094, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1862