Skip to content

520-550 Chestnut Ave

Trenton, NJ 08611

Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2009

Property Information

Block15101
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,900,000
34%
Improvement Value:$3,737,100
66%
Total Assessment$5,637,100

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$2,500,000
DeedBook 5967, Page 165