Skip to content

230 Bayard St

Trenton, NJ 08611

Built 1897

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 10, 2024

Property Information

Block15201
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,395
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,100
12%
Improvement Value:$66,400
88%
Total Assessment$75,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,380+4.2%
2024$4,203+0.3%
2023$4,193+0.3%
2022$4,179+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,395DeedBook 6571, Page 1284Recorded10/16/2024

Property Built

Built

Year Built: 1897