Skip to content

236 Butler St

Trenton, NJ 08611

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2013

Property Information

Block15202
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,828
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
16%
Improvement Value:$46,700
84%
Total Assessment$55,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,981+4.6%
2024$2,851+0.3%
2023$2,843+0.4%
2022$2,833+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4596, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1926