Skip to content

220 Mott St

Trenton, NJ 08611

Built 1906

Last Sale Date
Mar 30, 2010

Property Information

Block15302
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
19%
Improvement Value:$34,200
81%
Total Assessment$42,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,448+4.2%
2024$2,349+0.3%
2023$2,343+0.3%
2022$2,336+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1906