Skip to content

Mott St

Trenton, NJ 08611

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block15303
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionGCB6
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,900
43%
Improvement Value:$11,600
57%
Total Assessment$20,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,189+4.2%
2024$1,141+0.3%
2023$1,138+0.3%
2022$1,135+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5262, Page 96