Skip to content

301 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block15401
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage2,214
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,800
10%
Improvement Value:$71,500
90%
Total Assessment$79,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,600+4.2%
2024$4,415+6.3%
2023$4,154+0.3%
2022$4,139+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$138,000
Sq Ft2,936DeedBook 6427, Page 107Recorded1/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1906