Skip to content

20 Swan St(Block 15504 Lot 1.08)Trenton, NJ 08611

Built 2006

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block15504
Lot1.08
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionUNIT B1 1583SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,583
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,800
6%
Improvement Value:$75,100
94%
Total Assessment$79,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,635+4.2%
2024$4,448+0.3%
2023$4,437+0.3%
2022$4,422+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
Sq Ft1,583DeedBook 6425, Page 1077Recorded12/23/2020

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 6274, Page 932Recorded1/23/2017

Property Sale

Sale
$230,500
DeedBook 5554, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 2006