Skip to content

56 Bayard St

Trenton, NJ 08611

Built 1877

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 4, 2024

Property Information

Block15603
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,770
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
16%
Improvement Value:$43,800
84%
Total Assessment$52,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,017+4.2%
2024$2,895+0.3%
2023$2,888+0.3%
2022$2,878+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,770DeedBook 6574, Page 897Recorded11/14/2024

Property Sale

Sale
$158,000
Sq Ft1,770DeedBook 6560, Page 793Recorded6/27/2024

Property Sale

Sale
$43,888
Sq Ft1,380DeedBook 6394, Page 866Recorded1/22/2020

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 4666, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1877