Skip to content

554-1/2 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1881

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Sep 12, 1997

Property Information

Block15607
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,100
13%
Improvement Value:$41,500
87%
Total Assessment$47,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,761+4.2%
2024$2,650+0.3%
2023$2,643+0.3%
2022$2,635+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3249, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1881