Skip to content

690 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Aug 5, 2002

Property Information

Block15704
Lot1.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class---
Description8540 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,880
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,300
14%
Improvement Value:$560,900
86%
Total Assessment$652,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,834+4.2%
2024$36,308+0.3%
2023$36,217+0.3%
2022$36,099+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4393, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1950