Skip to content

35 Clark StTrenton, NJ 08611

Commercial

Last Sale Price
$32,677
Last Sale Date
Jan 27, 2016

Property Information

Block15901
Lot1.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SM 17211SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
19%
Improvement Value:$173,800
81%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,449+4.2%
2024$11,947+0.3%
2023$11,917+0.3%
2022$11,878+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$32,677

From:

To:

DeedBook 6243, Page 1566Recorded3/11/2016