Skip to content

250-252 N Clinton Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1877

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block1601
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,166
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,200
4%
Improvement Value:$76,800
96%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,641+4.2%
2024$4,454+0.3%
2023$4,442+0.3%
2022$4,428-9.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 6009, Page 875

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5295, Page 207

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4775, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1877