Skip to content

50 Grant Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1950
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jun 6, 2025

Property Information

Block1602
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
46%
Improvement Value:$35,200
54%
Total Assessment$65,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,782+4.2%
2024$3,630+0.3%
2023$3,621+0.3%
2022$3,609+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$85,000
Sq Ft1,856DeedBook 6593, Page 769Recorded6/11/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1950