Skip to content

24 Seward Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2020

Property Information

Block1604
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,900
8%
Improvement Value:$32,200
92%
Total Assessment$35,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,036+4.2%
2024$1,954+0.3%
2023$1,949+0.3%
2022$1,943+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900