Skip to content

132 Genesee St

Trenton, NJ 08611

Built 1876

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2024

Property Information

Block16103
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,157
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
20%
Improvement Value:$33,200
80%
Total Assessment$41,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,396+4.2%
2024$2,299+0.3%
2023$2,293+0.3%
2022$2,286+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6548, Page 1243

Property Sale

Sale
$42,000

From:

To:

Sq Ft1,157DeedBook 6311, Page 1317Recorded12/26/2017

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 6163, Page 1698

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3951, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1876