Skip to content

230 Fulton St

Trenton, NJ 08611

Built 1886

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 27, 2022

Property Information

Block16208
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage899
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
22%
Improvement Value:$28,100
78%
Total Assessment$36,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,100+4.2%
2024$2,015+33.4%
2023$1,510+0.4%
2022$1,504+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft899DeedBook 6484, Page 111Recorded5/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1886