Skip to content

119 Marshall Ct

Trenton, NJ 08611

Built 1862

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Jan 13, 2020

Property Information

Block16211
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,048
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
18%
Improvement Value:$38,100
82%
Total Assessment$46,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,703+4.2%
2024$2,594+0.3%
2023$2,588+0.3%
2022$2,579+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$35,000
Sq Ft1,048DeedBook 6396, Page 856Recorded2/7/2020

Property Sale

Sale
$13,000

From:

To:

Sq Ft1,048DeedBook 6277, Page 985Recorded2/23/2017

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 4496, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1862