Skip to content

837 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1886

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block16301
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,500
15%
Improvement Value:$37,200
85%
Total Assessment$43,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,535+4.2%
2024$2,433+0.3%
2023$2,427+0.3%
2022$2,419+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$74,000
Sq Ft1,008DeedBook 6395, Page 1311Recorded2/4/2020

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 6215, Page 1375Recorded4/10/2015

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook 3708, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1886