Skip to content

201 Genesee St

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block16305
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S 2219SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,421
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
34%
Improvement Value:$78,800
66%
Total Assessment$118,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,880+4.2%
2024$6,602+0.3%
2023$6,586+0.3%
2022$6,565+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft2,421DeedBook 6418, Page 458Recorded10/19/2020

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 6120, Page 581

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3983, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1950