Skip to content

537 Roebling Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1871

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 5, 2014

Property Information

Block16403
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
35%
Improvement Value:$58,700
65%
Total Assessment$90,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,238+4.2%
2024$5,027+0.3%
2023$5,014+0.3%
2022$4,998+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 6194, Page 1804Recorded6/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 6129, Page 944

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 2364, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1871