Skip to content

28 Morris Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Mar 2, 2012

Property Information

Block16404
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,100
18%
Improvement Value:$41,400
82%
Total Assessment$50,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,930+4.2%
2024$2,811+0.3%
2023$2,804+0.3%
2022$2,795+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 6143, Page 162

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5256, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1920