Skip to content

624 Roebling Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1896

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Jul 23, 2007

Property Information

Block16501
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,300
18%
Improvement Value:$52,200
82%
Total Assessment$63,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,684+4.2%
2024$3,535+0.3%
2023$3,526+0.3%
2022$3,515+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5685, Page 61

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4857, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1896