Skip to content

141 Cummings Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 1984

Property Information

Block16606
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,900
18%
Improvement Value:$44,500
82%
Total Assessment$54,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,906+4.6%
2024$2,778+0.3%
2023$2,771+0.4%
2022$2,761+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926