Skip to content

719 Division St

Trenton, NJ 08611

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2019

Property Information

Block16802
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
21%
Improvement Value:$32,900
79%
Total Assessment$41,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,407+4.2%
2024$2,310+0.3%
2023$2,305+0.3%
2022$2,297+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$56,000

From:

To:

Sq Ft984DeedBook 6356, Page 586Recorded1/25/2019

Property Sale

Sale
$51,000

From:

To:

Sq Ft984DeedBook 6319, Page 500Recorded3/5/2018

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5997, Page 939

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4857, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1897