Skip to content

913 Hudson St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Sep 3, 2003

Property Information

Block17003
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,843
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,600
9%
Improvement Value:$76,700
91%
Total Assessment$84,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,890+4.2%
2024$4,693+0.3%
2023$4,681+0.3%
2022$4,666+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4628, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1900