Skip to content

821 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Commercial

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block17101
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
Description3SB 2120SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,142
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
10%
Improvement Value:$210,000
90%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,534+4.2%
2024$12,988+0.3%
2023$12,955+0.3%
2022$12,913+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6524, Page 355

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 6286, Page 666Recorded5/23/2017