Skip to content

849 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 4, 2019

Property Information

Block17102
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,656
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
34%
Improvement Value:$76,500
66%
Total Assessment$116,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,729+4.2%
2024$6,458+0.3%
2023$6,441+0.3%
2022$6,421-16.9%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft2,656DeedBook 6380, Page 292Recorded9/5/2019

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950