Skip to content

166 Hancock St

Trenton, NJ 08611

Built 1897

Last Sale Price
$12,500
Last Sale Date
Jan 22, 2001

Property Information

Block17401
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,400
25%
Improvement Value:$25,000
75%
Total Assessment$33,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,938+4.2%
2024$1,859+0.3%
2023$1,855+0.3%
2022$1,849+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 3992, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1897