Skip to content

109 Hancock St

Trenton, NJ 08611

Built 1862

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 1997

Property Information

Block17402
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,900
28%
Improvement Value:$22,900
72%
Total Assessment$31,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,845+4.2%
2024$1,770+0.3%
2023$1,766+0.3%
2022$1,760+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1862