Skip to content

127 Hancock St

Trenton, NJ 08611

Built 1869

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Dec 13, 2019

Property Information

Block17402
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage824
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,400
28%
Improvement Value:$21,400
72%
Total Assessment$29,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,729+4.2%
2024$1,659+0.3%
2023$1,655+0.3%
2022$1,649+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$37,000
Sq Ft824DeedBook 6391, Page 634Recorded12/23/2019

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 6126, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1869