Skip to content

156 Tremont St

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$21,000
Last Sale Date
Aug 25, 1977

Property Information

Block17504
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,500
18%
Improvement Value:$43,300
82%
Total Assessment$52,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,063+4.2%
2024$2,939+0.3%
2023$2,932+0.3%
2022$2,922+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920